Publicado el

Obrirem fronteres

L’Inter d’Escaldes és a Europa! Sí: l’Inter d’Escaldes és a Europa! Potser n’és reiteratiu, però cal dir-ho vàries vegades si això calgués. El nostre club, per primer cop a la seva història, jugarà una competició europea. Ara només falta determinar si serà a la Lliga de Campions o a l’Europa League.

Històric! L’Inter ha classificat a una competició de clubs organitzada per UEFA. La victòria contra la UE Engordany per 3-2 assegura que matemàticament l’Inter almenys assoleixi el segon lloc de la Lliga Nacional, el qual permet el pas per jugar Europa.

El que queda per determinar és la competició continental a la qual anirà l’Inter. Si el nostre equip mantingués el primer lloc al play-off de tres partits que comença dimecres, assoliria una altra fita mai abans vista: el títol de Primera Divisió. El campió andorrà accedeix a la fase preliminar de la Lliga de Campions. Si l’Inter no fos campió de Lliga, anirà a la primera fase de l’Europa League.

L’Inter a més compta amb l’oportunitat d’aconseguir el títol de la Copa Constitució 2020, ja que ha de jugar la semifinal davant la UE Sant Julià el proper diumenge 26 de juliol. Encara que la classificació a Europa estigui assegurada, el nostre equip té una inèdita opció de guanyar el doblet a les competicions locals.

Més enllà del desenllaç a la Lliga i a la Copa, només queda fer aplaudiments a l’actual rendiment de l’Inter, amb un rècord de punts durant una temporada de Primera Divisió i, per si no n’hi hagués prou, garantint la millor classificació històrica a la màxima categoria després de tres vegades a la tercera posició (temporades 1999-2000, 2000-01 i 2018-19). Una gran fita dins del nostre projecte esportiu que havia fixat la classificació a Europa al cinquè any des que es va refundar el club el 2015. Tot coincideix.

Encara falta per saber com acabaran les competicions, però, de ben segur, la temporada 2019-20 serà inoblidable a la història de l’Inter Club d’Escaldes. A Europa, SEREM MÉS!

El tercer gol de l’Inter, fet per Genís Soldevila que assoleix el seu 16è gol a la Lliga

LA HISTÒRIA AMB UN SEGELL BLAU

El pas a competicions europees s’ha aconseguit després d’un partit molt treballat contra la UE Engordany. Cabdal ha estat el començament de la segona part, ja que el nostre equip ha capgirat un resultat parcial advers de 0-1. A la represa s’ha vist la millor versió de l’Inter, que finalment ha pogut controlar el joc.

La victòria coincideix amb el partit número 50 d’Adolfo Baines encapçalant el cos tècnic del primer equip. A més a més, aquest partit ha estat l’estrena de l’equipació solidària blava en benefici d’AUTEA. Aquesta samarreta, que no havia pogut ser utilitzada a causa de la quarantena, serà subhastada mitjançant Gol Solidari i els diners recaptats seran destinats a aquesta associació.