Publicado el

Els 11 titulars del 2020

Punt final al 2020. En un any marcat per la Covid-19, l’Inter Club d’Escaldes ha assolit fites esportives mai abans vistes, juntament amb un creixement institucional que continua en ascens i situacions que han posat a prova la fortalesa del nostre club. Aquí, un resum de l’any que marxa.

1. INTER CAMPIÓ DE LA LLIGA NACIONAL


Per primer cop a la seva història, l'Inter és el campió de la Primera Divisió andorrana. El nostre equip va ser el millor de la temporada 2019-20 amb 52 punts en 24 partits, sent l'equip més regular del curs interromput pel confinament a partir del març. Genís Soldevila va encapçalar la taula de golejadors de la competició amb 16 gols. La copa es va aixecar el 23 de juliol, amb una victòria per 3-0 contra la UE Sant Julià a l'Estadi Nacional.

2. INTER CAMPIÓ DE LA COPA CONSTITUCIÓ


Un altre títol inèdit per a l'Inter va ser la Copa Constitució, també afectada per la Covid-19 pel que fa a la seva programació. Finalment, el 29 de juliol el nostre equip va acabar aixecant el trofeig després d'una victòria per 2-0 a la final contra l'FC Santa Coloma. Genís Soldevila, que va anotar el segon gol des del mig del camp, tancaria el curs com a golejador històric de l'Inter amb 30 gols.

3. ESTRENA EN LA CHAMPIONS LEAGUE


El 8 d'agost quedarà per sempre en la memòria del club gràcies al debut en competicions europees, en aquest cas, la Champions League. El nostre equip va viatjar a Nyon, Suïssa, per disputar el partit de semifinal de la ronda preliminar contra l'FC Drita de Kosovo, amb derrota per 2-1. Emili García va anotar el primer -i de moment, únic- gol de l'Inter a Europa.

4. AMFITRIÓ A L’EUROPA LEAGUE


Un altre repte inèdit va viure l'Inter amb el partit de la segona fase classificatòria de l'Europa League 20-21, davant el Dundalk de la República d'Irlanda. El nostre equip va perdre per 0-1, però va estar molt a prop d'igualar el marcador als minuts finals, amb un esperit de lluita encomiable contra un equip professional. Institucionalment, el club va superar la prova d'organització d'un esdeveniment continental.

5. LA NOSTRA ESCOLA, LA NOSTRA ALEGRIA


Tot just dos mesos va competir oficialment l'Escola de l'Inter, ja que la Covid-19 va aturar tot el curs 2019-20 i encara no permet l'inici de la temporada 20-21. No obstant això, el nostre futbol base manté la seva línia de creixement amb valors i esportivitat. El Prebenjamí i el Femení van assolir títols a la temporada d'hivern de futbol sala al febrer.

6. L’ÀNGEL BLAU-I-NEGRE


El 30 d'abril del 2020 és una de les dates més tristes de tota la història del club, arran de la mort de Marcelo Ruiz, jugador del nostre Cadet. La seva pèrdua va provocar commoció en tota la comunitat de l'Inter. Tant és així que, de manera espontània, la nostra afició va enarborar samarretes a les finestres, durant el confinament, com a homenatge.

7. AMB ESPERIT SOLIDARI


L'Inter ha vestit robes de solidaritat. De la mà de Gol Solidari, el nostre club ha contribuït amb associacions com Assandca i Autea per impulsar una societat millor. Dues versions de samarretes utilitzades pel nostre equip han estat subhastades per Gol Solidari, recaptant 4000 euros destinats a aquestes institucions.

8. EL DERBI ANDORRÀ


Per primer cop des que Gerard Piqué va adquirir la propietat del club, el primer equip de l'FC Andorra s'enfrontava un club de la lliga andorrana. L'Inter va tenir el privilegi de jugar un amistós per preparar el repte de l'Europa League davant un equip de Segona B. El partit entre el club degà del Principat i el campió nacional es va batejar com el Derbi Andorrà i va acabar amb victòria Tricolor per 2-0.

9. EL CAMPUS DE L’ESPERANÇA


El 27 de juliol va ser un dia ple d'esperança: moltes nenes i molts nens van poder reprendre l'activitat futbolística gràcies al Campus d'Estiu organitzat per l'Escola de l'Inter amb el suport del Comú d'Escaldes-Engordany. Sota estrictes mesures sanitàries, el Campus va ser el primer esdeveniment de futbol post confinament. Més de 130 nens van gaudir l'iniciativa al Prat del Roure.

10. UN NOU PAS ENDAVANT

Avui tenir una samarreta de l'Inter és una realitat: el 12 de novembre, el nostre club va fer oficial el llançament de la seva Webshop. La botiga virtual fa enviaments a qualsevol indret del món. Paral·lelament, l'Inter va mantenir-se al capdavant del desenvolupament de la difusió institucional amb un rebranding de la seva web, operativa fa tres anys, i incorporant la tecnologia 4K als vídeos i els gifs animats a Instagram, a més de tancar un acord de patrocini amb Maxtar Solutions.

11. IMPULSANT EL CREIXEMENT


El 17 de novembre, l'Inter oficialitza l'arribada d'Antonio Rodríguez Saravia, més conegut com a Rodri, amb l'inèdit càrrec de mànager general. L'intenció de Rodri és construir els pilars per a la professionalització de l'Inter. Juntament amb la supervisió del primer equip, el mànager s'ocupa de contribuir al desenvolupament del futbol base. Rodri compta amb una vasta trajectòria a la Primera i Segona Divisió espanyola.